Шпалери – це матеріал у вигляді широких смуг паперу, з малюнком, для обклеювання стін в жилих приміщеннях. Основні види шпалер: паперові, вінілові на паперовій та флізеліновій основах.Шпалери в основному виконують декоративні функції, разом з цим закривають пори та щілини у стінах, що сприяє чистоті. До XVIII століття в Європі використовувались шпалери з тканини, їх прибивали до стін і стелі, звідси і пішла назва. В епоху барокко високий попит мали шкіряні шпалери, традиція виготовлення яких прийшла в Європу з арабського світу через Іспанію. Паперові шпалери з давнини традиційно використовувалися в країнах Східної Азії (Китаї, Японія).

Також шпалери можуть виконувати звукопоглинаючі функції, для цього використовуються ворсисті матеріали, що затримують звук (переважно відходи текстильного виробництва). Такі шпалери застосовуються в приміщеннях, де відбувається робота зі звуком.

Крім паперових та вінілових, зараз існує маса різновидів шпалер: склотканинні, текстильні шпалери, натуральні шпалери - з природніх матеріалів (пробки, бамбука, джута та ін.), металізовані шпалери, фотошпалери, шкіряні шпалери, 3-D шпалери і навіть рідкі шпалери.